Az első írott emlék Gyomáról 1332-ből való. Mindenszentek tiszteletére épült templomát 1412-ben említették először, a plébániáról pedig 1552-ben írtak. Később a török pusztítás miatt szinte teljesen elnéptelenedett. A gyomaiak a XVIII. század legelején tértek vissza újra, a rácok azonban 1705-ben teljesen lerombolták az újraépített lakóházakat. 1717-től kezdtek a lakosok ismét, most már véglegesen betelepülni. 1836-ban templomépítésbe fogtak és 1839-ben fel is szentelték Szent Mór tiszteletére. 1848. áprilisában nagy tűz pusztított a településen, melyben leégett a katolikus templom, az akkori plébánia, és sok lakóház is. 1849-ben szervezték meg a lelkészséget és anyakönyvvezetés is azóta működik. 1862-ben a lelkészséget plébániai rangra emelték, és még ebben az évben létesült az új templom és a plébánia is.
1877. május elsején rakták le a mostani templom alapkövét a benne lévő iratokkal, amelyek tudatják az utókorral, hogy milyen volt az akkori helyzet és közölték az akkori egyházi és világi elöljárók nevét és adatait. A templom építője Hauszmann Alajos műegyetemi tanár, aki tervezte is a templomot. Ő maga utazott Rómába, hogy mintát vegyen az építtető akarata szerint. Nem találtak sem iratot, sem utalást, hogy melyik római templom az őse, a mostani gyomainak. A templom neoreneszánsz stílusban épült, szentelését Jézus Szíve tiszteletére Lipovniczky István nagyváradi megyéspüspök végezte 1878. október 27-én. Ez a terület akkor a nagyváradi egyházmegyéhez tartozott. A régi templomot pedig még ebben az évben lebontják.
A templomot és kertjét az utcai frontokon közepes magasságú a sarkain enyhén lekerekített téglalábazaton ülő egyöntetűen tagolt kovácsoltvas kerítésrács szegélyezi. A templomkert északkeleti sarkában feszület látható. Két lépcsőfokon álló műkő kereszt fém Krisztussal. Lábazatának előoldalán a következő felirat látható: „Ezen kereszt buzgó hívek és kegyes adakozók adományaiból állíttatott. 1878”. A templom főbejárata előtt téglapillérek által közrefogott kétszárnyú kapu nyílik, és lépcső vezet a kissé magasabb szinten kialakított templomhoz.
A nyeregtetővel fedett egyhajós templom utcai homlokzata előtt karcsú sisakkal fedett háromszintes torony emelkedik. A fallal összefüggő félpillérek felett egy-egy kiterjesztett szárnyú, Niké-szerű angyal áll. Az életnagyságú mészkőszobrok közül a bal füstölőt, a jobb leeresztett kardot tart. Szárnyaik fémből külön vannak applikálva. A Fő útra néző támpillérek felett Szent Péter és Szent Pál kétszeres életnagyságú, ülő mészkőszobra látható. Balra Szent Péter jobbjában a kulcsokkal, baljában könyvvel; jobbra Szent Pál jobb oldala mellé eresztett karddal, baljában könyvvel látható. Az osztópárkány felett a torony mindhárom oldalán nagyméretű mérműves ablak látható. Az ablakok felett óriási nyolc szirmú ablakrózsa van. A torony legfelső szintje alaprajzilag kisebb, mind a négy oldalát kőkonzolokon nyugvó erkélyek övezik. Az erkélyekre oszlopokkal tagolt ikernyílások vezetnek. A bádoggal fedett toronysisak fakonzolokon nyugszik, a karcsú középrész oktogonális kialakítású. A toronysisak legtetején, glóbuszon kereszt áll. A toronyóra ma ismét jár az eredeti óramű lett felújítva.
A templom külső architektúráját a vörös és a sárga színű tégla kombinációja határozza meg. Általában a nagy összefüggő falfelületek készültek a világos, okkeres színű téglából, és a faltagolók vörösből. A templomon alacsony vörösmárvány-lapokkal burkolt lábazat fut körbe. A templomhajót mérműves díszítésű félköríves ablakok tagolják. A külső homlokzatra az épület több pontján szimmetrikus kialakítású, spirálisan feltekeredő motívumokból építkező kovácsoltvas díszítményeket helyeztek el.
A hajó középrészét mindkét oldalon egy-egy kápolna bővíti. A téglalap alaprajzú kápolnák a hajónál alacsonyabbak, nyugat és kelet felé félköríves ablakok tagolják azokat. Az egyenes szentélyfal középrészéhez kupolás lefedésű centrális kápolna járul. A kripta-kápolna a Szent Kereszt tiszteletére van emelve. Itt nyugszanak a templom építtetői. A déli oldalon a templomhajóhoz egy igen lapos sátortetővel fedett sekrestye illeszkedik. A déli oldalon lévő kápolna és a sekrestye között egy pergola látható. Itt található az építtetőkről megemlékező márványtábla, melyen az alábbi szöveg olvasható: „Ezen templomot építtette Kapriórai Wodiáner Albert és neje szül: Boros-Jenői Atzél Zsófia. Hauszmann Alajos műegyetemi tanár tervei szerint. 1878.”
A hajót palával burkolt nyeregtető fedi, melyet két-két csigavonalú díszítőmotívummal szegélyezett bádogozott padlásablak tagol. A sarkokon igényesen kivitelezett bádog vízköpők találhatók.
A templomba belépve a balra nyíló kis kápolnában a Lourdes-i Szűz Mária gipszből készült szobra található, valamint a templomépíttetők egyikének szüleit ábrázoló fényképek és a templom plébánosainak fényképe. A kápolna jelenleg gyóntatószékül szolgál.
A jobbra nyíló ajtótól lépcső vezet a karzatra. Itt van a templom orgonája, amelyet valószínűleg Jónás István épített, majd 1981-ben Keve József átépítette. Az orgona 1 manuálos és 10 regiszteres, azaz 10 sípsoros.
Belépve a templomhajóba egyből szembeötlik a festett, gazdag tagolású neogótikus famennyezet (kivitelező mester: G. Gregersen). Az apszisban és a kápolnák boltozatán freskódíszt láthatunk. A jobboldali sarokba Szent Antal és a kis Jézus gipszből készült szobrát helyezték el. Az oldalfalat két nagyméretű színes díszítő üvegablak tagolja Szent István, illetve Szent Margit képmásával. (Az összes üvegablak Kratzmann Ede üvegfestő művész munkája.) A jobboldali kápolnában van a nyitott gyóntatószék, és két templomi zászló Szűz Mária, illetve Jézus képmásával. Itt került elhelyezésre az előző templomból megmaradt oltárkép, mely Szent Mórt ábrázolja A Jézus Szíve főoltárképet id. Vastagh György neves festőművész festette. (A freskódíszek szintén az ő munkái.) Az apszisban az Atyát, Szűz Máriát, Szent Józsefet és a templom építőinek védőszentjét, Szent Albertet és Zsófiát ábrázoló freskó található. Az oltárokban Szent Ince és Szent Fausztina vértanúk ereklyéje található. A baloldali üvegablakokon Szent Imre és Szent Erzsébet arcképe látható. Itt van a gazdagon faragott szószék a négy evangélista festett képmásával. A baloldali kápolnában egy fából faragott Szűz Máriát és a kisded Jézust ábrázoló szobor áll, ez a Szűz Mária oltár. A baloldali sarokban Kis Szent Teréz gipszszobra található. A jobb és baloldali oldalfalon található a templom építtetőinek fényképe.
Kiemelkedő színvonalúak a templom egykorú, nagyrészt Hauszmann Alajos rajzai után készült berendezési tárgyai: oltárok, a keresztút stációi, szószék, gyóntatószék, keresztelőkút, padok, rekesztőrácsok, csillárok, lámpások, gyertyatartók, hímzett templomi zászlók.
gyomaiplebania.hu
Építészetileg
A település központjától észak-nyugatra, a Fő utca és Mátyás király utca sarkán, korabeli kerítéssel határolt templomkert közepén álló egyhajós templom, dél-keleti (fő)homlokzata előtt karcsú sisakkal fedett négyszintes torony, szentélyfalát pedig kupolával fedett centrális kápolna bővíti. A hajó két oldalán egy-egy nyeregtetős kápolna emelkedik, a déli oldalhomlokzatán a kápolna és a sekrestyebővítmény között pedig neoromán pergola látható. A torony első szintjén három nagyméretű, felül küllős ablakrózsával kombinált mérműves ablak nyílik, ugyanitt Szent Péter és Szent Pál szobra. A hajót festett, gazdag tagolású neogótikus famennyezet fedi, az apszisban, kápolnák boltozatán és a Wodianer-kápolnában freskódísz. Színes ornamentális üvegablakok, a hajóban magyar szentek büsztjeivel. E padlóburkolatba illeszkedik az építtető Wodianer házaspár sírboltjának feketemárvány fedlapja. Kiemelkedő színvonalúak a templom egykorú, nagyrészt Hauszmann Alajos rajzai után készült berendezési tárgyai: oltárok, szószék, padok, gyóntatószék, keresztelőkút, rekesztőrácsok, csillárok, lámpások, gyertyatartók, hímzett templomi zászlók. A plébánia téglány alaprajzú, földszintes épület, Fő utcai homlokzata 2+1+1+2, oldalhomlokzata 3 tengelyes, egyenes záródású, tagozott szalagkeretes, szemöldökös ablakokkal. Kerti homlokzata 1+3+1 tengelyes, középen háromnyílású, toszkán pilléres, üvegezett verandával. A kertben melléképület.
A templomhajó oldalfalait eltérő kiosztással hat-hat lizéna osztja öt szakaszra. A bejárati homlokzat felőli, karzatot rejtő szakasz keskenyebb, ide még átfordul az utcai homlokzatnak megfelelő kétszintes faltagolás. Mindkét szinten egy-egy félköríves ablak látható. Hasonlóképp keskeny a szentély szakasz. Itt az északi oldalon két egymás alatti ablak jelenik meg, a szentélyfalat pedig ugyanitt egy félköríves lezárású ablak töri át. A déli oldalon a földszinti részt ugyanebben a szakaszban egy igen lapos sátortetővel fedett sekrestye-bővítmény nyúlik ki. A sarkokon ezt is pilaszterek tagolják, a pilaszterek között pedig lizénák által hordozott vakívsorok tűnnek fel. A sekrestyét keleti és nyugati irányba tagolja egy-egy félköríves lezárású ablak. A keleti oldalon az ablak alatt félköríves lezárású ajtó tűnik fel. A nyílás idomtégla-keretét hengertag tagolja. A tölgyfaajtó táblázott, középen keresztmotívum díszíti. A lunettát oszlopos küllők közé írt mérműves formák tagolják, a kilincs az ajtópántok és a keresztmotívum középrésze ornamentális veret. A hajó középrészét (a szélesebb középső szakaszban) mindkét oldalon egy-egy kápolna bővíti. A téglalap alaprajzú, nyeregtetővel fedett kápolnák a hajónál alacsonyabbak, a sarkaikat vörös téglából rakott lizénák tagolják. A háromszögű oromfalakat a tetőgerinc vonalában négyzetes motívum zárja. A falkoronák alatt vakívsor fut körbe. A kápolnákat nyugat és kelet felé egy-egy félköríves ablak tagolja. A déli oldalon a kápolna és a sekrestye között a fal külső vonalába illeszkedő pergola látható. A pergola a kápolnák külső falához kapcsolódó vörös téglából rakott lábazaton ül, amelyet két magas oszlopszék tagol. Ezeken két mészkőoszlop nyugszik, amelyek tagozott mészkőgerendát hordanak. Az oszlopok lábazata attikai, talplemezüket saroklevelek díszítik. Kockafejezetük szegélyezett pajzsait félköríves motívumok díszítik. A pergolával leválasztott két lépcsőfoknyival magasabban fekvő köz vörösmárvány-lapokkal van burkolva.