Megszakítás

Szent István-bazilika, Budapest

A Szent István-bazilika és az előtte elterülő tér sokáig a városon kívül helyezkedett el. A törökök kiűzését követően Pest csak nagyon lassan tért magához. Akkoriban a város határa a mai Kiskörút mentén haladt, és a Bécsi utca vonalában véget is ért. A határ tényleges fizikai építményt, megerősített városfalat jelentett, amelyet számos helyen kapuk szakítottak meg. A 18. század első évtizedeiben kezdődött el a város népességének rohamos növekedése. Az egyre növekvő lakosság ellátásához a városfal túloldalán mezőgazdasági növényeket kezdtek termeszteni. A gazdálkodók, hogy a földjeik közelében éljenek, házaikat már a városfal külső oldalához építették.
A 18. század végére a zsúfoltság és a rendszeres vásárok mérete elengedhetetlenné tette a városfalak és kapuk bontását, illetve a város északi irányba (mai Bécsi utcától északra) történő terjeszkedését. A terület fellendülését az 1787-ben létesült hajóhíd is segítette, amely közvetlen elérhetőséget tett lehetővé Budával és a Dunántúllal. A területet kezdetben Újvárosnak, majd 1790-től – II. Lipót koronázásától – Lipótvárosnak nevezték el.
Az új városrész központja (a Szent István tér elődje) a Lipót tér volt, amelyet a városvezetés különböző célokra bérbe adott. Itt működött 1787 és 1796 között a Hecc Színház vagy korabeli német nevén Hetz-Theater, a 18. század végi Pest állatviadalok céljára szolgáló épülete. A kétezer férőhelyes „amfiteátrumban” oroszlánok, medvék, farkasok, szarvasok, ökrök és bikák szerepeltek rendszeresen az előadásokon, amelyekkel a heccmester vagy a rájuk uszított vérebfalka küzdött élet-halál harcot. A pesti népnyelv a Hecc Színház után csak „Hecc térnek” vagy „Vadvita térnek” hívta a Lipót teret. A fából készült építményt 1796-ban a városi tanács – tűzveszélyességre hivatkozva – bezáratta. Egy gazdag pesti polgár a bezárt épületet átalakíttatta, ahol kovács, suszter, csizmadia, bognár és bodnár műhelyen kívül számos más mester boltja is helyet kapott (még pálinkafőző is volt). Igazából Pest első bevásárlóközpontja létesült a téren.

Lipótváros befolyásos és mélyen hívő polgára, Zitterbarth János hamarosan kis, díszítésektől mentes falusias templomot építtetett saját tervei alapján a műhelyek közvetlen szomszédságába. A hívők száma csakhamar megtriplázódott, így 1817-ben mintegy ezer hívővel megalakult a lipótvárosi plébánia, és ezzel felmerült az igény arra, hogy Lipótvárosnak saját, komoly plébániatemploma legyen. Ugyanakkor az Isten házának tényleges megépítésére az 1838-as nagy pesti árvíz szolgáltatott indokot. A mai Szent István tér közepe egy kis, természetes kiemelkedést képezett a sík pesti területen, amelyen több száz lakos talált menedéket a víz sodrása elől, amíg csónakokkal kimentették őket. Az árvíz túlélői fogadalmi adományokkal támogatták, hogy csodálatosnak vélt megmenekülésük helyszínén templom épüljön.
1845-ben Hild József, a magyarországi klasszicista építészet mestere (többek között a Nemzeti Múzeum és az Esztergomi bazilika tervezője) kapott megbízást a tervek elkészítésére. A földmunkákat már 1846-ban megkezdték, de a folytatás az 1848–49-es forradalom és szabadságharc miatt megtorpant. 1849-ben a Budai Vár helytartója, Hentzy császári és királyi generális a rebellis Pest magyar lakosságának megfélemlítésére szétbombázta a város nagy részét. Ekkor szenvedett súlyos károkat a bontásra ítélt Zitterbarth-féle templom is. A Hild elképzelései szerinti klasszicista stílusú templom alapkőletétele 1851-ben volt, azonban Hild József csak 1867-ig vezethette az építkezést, mivel ekkor az Úr magához szólította. Hild halálát követően derült ki, hogy az építőanyag minőségében és a kivitelezésben is súlyos hibák voltak. 1868. január 22-én a már felfalazott kupola – a féloldalas terhelés és a pillérek egyenlőtlen süllyedése miatt – beomlott, pontosan akkor, amikor a főváros ellenőrző bizottsága megszemlélte az épületet. A gondviselésnek hála a kupola beomlása nem követelt emberéletet.
Az építési tervek átdolgozására és a munkálatok folytatására a historizáló építészet magyarországi mesterét, Ybl Miklóst kérték fel, aki neoreneszánsz stílusban dolgozta át a terveket és 1891-es haláláig ellátta a művezetői feladatokat. A díszítőmunkálatok és az épületbelső végleges kialakítása 1905-re készült el. A templomot 1905-ben szentelték fel, a zárókő elhelyezésére pedig őfelsége Ferenc József magyar király jelenlétében került sor 1906. december 8-án. Noha az eredeti szándék szerint az új templom Ausztria védőszentjének, Szent Lipótnak a nevét viselte volna, még elkészülte előtt, a millenniumi ünnepségek kapcsán, 1897-ben az érseki főhatóság Szent István király védelmébe helyezte. Hivatalosan azonban csak jóval később, 1931-ben emelte XI. Piusz pápa „Basilica minor” (kis bazilika) rangra a templomot, és az 1938-as Szent István-emlékév óta hívják Szent István-bazilikának.
A 8-10 ezer ember befogadására alkalmas, görögkereszt alaprajzú, 4147 négyzetméter alapterületű templomot 96 méter magas kupola koronázza. A templombelsőt Than Mór, Székely Bertalan, Benczúr Gyula, Lotz Károly és Feszty Árpád mozaikjai, képei, illetve Stróbl Alajos, Fadrusz János és Ferenczy Béni szobrai díszítik. 1987 óta a Szent Jobb-kápolnában őrzik Szent István király jobb kézfejét.

A második világháborús bombázások során, 1944–1945-ben a falak, a tornyok és a tetőzet jelentős károkat szenvedett, és szükségessé vált a tetőszerkezet teljes cseréje. A munkálatok közben, 1947-ben a kupola ismét leégett és országos adakozásból teremtették elő a helyreállításhoz szükséges pénzt. 1982-ben az épület ismét életveszélyessé vált, amikor egy erős vihar az utcára sodorta a nagykupola lemezfedését, így 1983-ban nekifogtak a bazilika teljes felújításának, amely 2003. augusztus 14-én fejeződött be. Ennek során nemcsak az épületet varázsolták újjá, hanem renoválták a templom valamennyi műtárgyát, a mozaikokat, a képeket, a szobrokat és az ólomüveg ablakokat. A bazilika kupolájában körkilátó létesült, ahonnan csodálatos panoráma nyílik az egész fővárosra. Emellett az épület új díszkivilágítást kapott és közvetlen környezetét, a Szent István teret is felújították.
1988-ban nyílt meg az eredetileg a déli torony földszinti termében található, látogatható kincstár, melynek helyén 2010. június 6-án szentelte fel Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az új Szentségi kápolnát, mely a turistaórák és egyéb, templomteret betöltő rendezvények alatt is egész nap várja a csendre, elmélyült imára és elmélkedésre érkezőket.
2012 március 18-án, Szent József ünnepén adták át az oszlopcsarnokbeli liften és lépcsőn keresztül is megközelíthető, három teremre bővült kincstárat, mely helyet ad Mindszenty József bíboros, hercegprímás legteljesebb hagyatékának, melyet a főpásztor születésnapja 120-adik, jubileumi évfordulója alkalmából az ehhez kapcsolódó eseménysorozat első jeles eseményeként állítottak ki. Számos miseruha található itt az egykori budavári királyi palotatemplom örökségéből, továbbá Erzsébet királyné kézi hímzését is megcsodálhatják az ide érkezők. Állandó letétként látható a Szent Jobb – Mária Terézia (1717–1780) által az angolkisasszonyok rendjének adományozott – páratlan faragással készült hiteles másolata is.
bazilika megépítésétől kezdve állami tulajdon volt, s a magyar katolikus egyház csak mint az ingatlan kezelője volt nyilvántartva. 2001. augusztus 16-án ünnepélyes keretek között az épület egyházi tulajdonba került.

Kapcsolódó épületek
(33)